Nowe regulacje ws podwójnego opodatkowania

Polski rząd zachęca mikroprzedsiębiorstwa do przejścia z liniowego systemu podatkowego na opłatę ryczałtową lub przekształcenia się w spółkę kapitałową. Na te decyzje nie zostało wiele czasu.

Publikacja projektu ustawy Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak uniknąć płacenia wyższych podatków.

Proponowana ustawa zwiększyłaby podatek dochodowy, VAT i akcyzę na towary takie jak wyroby tytoniowe.

Jeśli nie podejmą żadnej decyzji, te firmy będą płacić znacznie wyższe stawki niż wcześniej.

Według ekspertów należy rozważyć otwarcie polskiego oddziału przedsiębiorcy zagranicznego na terenie kraju.

Jest to propozycja warta przemyślenia.

Zmiany w składce zdrowotnej sprawią, że prowadzenie jednoosobowej działalności będzie znacznie mniej opłacalne przy opodatkowaniu liniowym. Rząd zachęca właścicieli firm do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością opodatkowaną estońskim CIT, co może być korzystniejsze dla niektórych przedsiębiorców.

Proponowane zmiany przywrócą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jako dominującą formę działalności dla dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza gdy podejmują one duże ryzyko i zatrudniają pracowników.

Popularność mogą również zyskać spółki akcyjne, które ułatwią pozyskiwanie kapitału od inwestorów zewnętrznych.

Jeśli jesteś jednoosobowym właścicielem i rozważasz przekształcenie swojej firmy w Sp z o.o. lub jakąkolwiek inną organizację w tym zakresie, uważaj na konsekwencje podatkowe. Będziesz podlegał natychmiastowemu opłacie podatków zarówno w przypadku dochodów korporacyjnych, jak i dochodów z samozatrudnienia. Co więcej, jeśli zatrudnisz jakichś wspólników, będzie również obowiązywał dodatkowy podatek od indywidualnego podatku od majątku osobistego (PIT).

W zaistniałej sytuacji można zmienić formę działalności na dwa sposoby:

Pierwszym jest przekształcenie jednoosobowej działalności w Sp. z o.o. (jak wiemy podwójnie opodatkowanej)

Przedsiębiorca, który przechodzi z jednoosobowej działalności do np. spółki z o.o., musi liczyć się z wyższymi podatkami – 9 proc lub 19 proc CIT na rynku i dodatkowym PIT-em wedle skali (podatek dochodowy od osób fizycznych).

Drugą możliwością jest otwarcie oddziału spółki zagranicznej na terenie Polski.

Oddział firmy zagranicznej na terenie kraju nie ma opłat na rzecz ZUS i podlega pod 9% podatku dochodowego, dzięki czemu pozwala zachować konkurencyjność naszego przedsiębiorstwa.

Leave A Comment